Air Speed Indicator چیست؟ | پرواز سنتر


Air Speed Indicator چیست؟

به نام خدا

با سلام خدمت علاقه مندان علوم هوانوردی

در این پست به بررسی ساختار و وظیفه ی Air Speed Indicator خواهیم پرداخت. امیدواریم از این مطلب نهایت استفاده را ببرید.

پیش نیاز این مطلب برای مطالعه: Pitot-Static System (کلیک کنید) و pitot tube (کلیک کنید) و Static port (کلیک کنید)

Air Speed Indicator یا ASI به Instrument ای گفته می شود که توسط آن سرعت هواپیما در حین پرواز بدست می آید. سرعت هواپیماها در حین پرواز معمولا بر حسب Knot محاسبه می شود. هر Knot برابر با 1.852 کیلومتر بر ساعت می باشد. برای مثال اگر پرنده ای در آسمان با سرعت 100 Kt در حال پرواز باشد، سرعت ان بر حسب کیلومتر بر ساعت برابر است با 185.2. ASI سرعت پرنده را با نشان دادن اختلاف فشار هوا بین Static Port و Pitot Tube نشان می دهد. بدیهی است که در حین پرواز فشار Pitot tube همواره بیشتر از Static port می باشد. هرچقدر اختلاف بین این دو بیشتر باشد Air Speed Indicator سرعت بیشتری را نشان می دهد.

 ASI در حال نشان دادن سرعت 74 Knots

آموزش خلبانی - ایر اسپید ایندیکیتور

همچنین واضح است اگر Pitot tube یا Static port مسدود شده باشند سرعت هواپیما به درستی به نمایش در نمی آید. در پست های آتی به بررسی شرایطی خواهیم پرداخت که Pitot tube یا Static port مسدود می شوند. حول عقربه ی ASI کمان ها و خطوطی با رنگ های سفید، سبز، زرد و قرمز می باشد. عقربه بر روی هر کدام از این رنگ ها قرار بگیرد معنای خاصی می دهد و اقدامات خاصی باید صورت بگیرد.

ASI به همراه توضیحات هر رنگ

آموزش خلبانی - ایر اسپید ایندیکیتور

در بین رنگ ها اولین کمان، کمان سفید رنگ می باشد. ابتدای کمان سفید مربوط به سرعت Stall هواپیما وقتی که flap زده شده است و چرخ ها باز هستند. به صورت کلی جواز استفاده از flap ها تنها در سرعتی است که در white arc (کمان سفید) می باشد. اگر کمتر باشد تاثیری ندارد و اگر بیشتر باشد به Flap آسیب خواهد رسید. ابتدای رنگ سبز رنگ سرعت Stall هواپیما وقتی که چرخ ها بسته و Flap زده نشده است، می باشد.

فیلم آموزشی آرک های رنگی ASI

فیلم آموزشی شیوه کار ASI

ادامه دارد …

.:: سوالات، اتتقادات و پیشنهاد خود را در بخش دیدگاه در انتهای این صفحه با ما در میان بگذارید ::.


تبلیغات در پرواز سنتر

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود.علامت دارها لازمند. *

*

رفتن به بالا
 Dorance Armstrong Jr. Womens Jersey