Attitude Indicator چیست؟ | پرواز سنتر


Attitude Indicator چیست؟

به نام خدا

ضمن عرض سلام و درود خدمت بازدیدکنندگان سایت در این پست به بررسی attitude indicator خواهیم پرداخت. با ما همراه باشد.

attitude indicator یا attitude director indicator یا artificial horizon یا gyro horizon به عنوان Instrumet ای که از قانون ژیروسکوپ (Gyroscopic instrument) استفاده می کند، موقعیت هواپیما را نسبت به افق حقیقی (Horizon) نشان می دهد. به بیان ساده تر میزان درجه ی pitch (زاویه ی اوج و فرود) پرنده و یا زاویه ی bank (گردش به چپ یا راست) هواپیما را نشان می دهد. منظور از افق حقیقی یا Horizen محل و یا خط است که آسمان زمین را قطع می کند. این instrument دارای یک هواپیمای فرضی (miniature airplane) درون خود می باشد که در وسط قرار گرفته و در هنگام تغییر وضعیت پرنده درجه ی مربوطه را نشان می دهد.

افق حقیقی

آموزش خلبانی - افق حقیقی

attitude indicator در حال نشان دادن چرخش به سمت چپ

آموزش خلبانی - افق حقیقی

attitude indicator دارای بخش کوچکی در بالا می باشد که میزان چرخش به طرفین (Bank) را نشان می دهد. در تصویر بالا هواپیما در حال Bank 45 درجه می باشد. اگر miniature airplane پایین تر از artificial horizon (خط افقی سفید وسط) و در قسمت قهوه ای رنگ باشد، پرنده در حال Pitch down (دماغه هواپیما به سمت پایین) می باشد و اگر miniature airplane بالاتر از artificial horizon و در قسمت آبی رنگ باشد، پرنده در حال Pitch up (دماغه هواپیما به سمت بالا) می باشد.

حالت های مختلف attitude indicator نسبت وضعیت هواپیما (برای مشاهده با سایز اصلی روی عکس کلیک نمایید)

آموزش خلبانی - افق حقیقی

همانطور که گفته شد attitude indicator یک از instrument های Gyroscopic می باشد. Gyroscopic instruments یا به وسیله ی برق و موتور الکتریکی تعبیه شده درونشان کار می کنند یا با استفاده از Vaccum System. همچین Vaccum System با استفاده از موتور هواپیما کار می کند. لذا بدیهی است اگر برق هواپیما و یا موتور آن از کار بیافتد attitude indicator نیز fail خواهد شد. از طرفی بعد از روشن کردن موتور چند لحظه ای باید صبر کرد تا Vaccum System به کار افتاده تا attitude indicator نیز فعال شود.

attitude indicator قبل از روشن کردن موتور

آموزش خلبانی - افق حقیقی

فیلم آموزشی در مورد attitude indicator و حالات مختلف آن

پایان

.:: سوالات، اتتقادات و پیشنهاد خود را در بخش دیدگاه در انتهای این صفحه با ما در میان بگذارید ::.


تبلیغات در پرواز سنتر

2 دیدگاه

  1. علی نگارستان

    ضمن تشکر از زحمات شما میخواستم بدونم چه دروس و‌کتابهایی در دانشکده خلبانی تدریس میشود،اسم کتابها رابگین ممنون میشم

    • برای کتب ابتدایی Pravite Pilot که در سایت بارگذاری کردیم. همچنین هر پرنده ای برای خود جداگانه کتاب های POH یا Flight Manual دارد که خلبان باید کامل بلد باشه. برای بعضی از لایسنس ها کتاب های دیگه ای مثل کتب Level 4 برای زبان انگلیسی تخصصی خلبانی موجوده. همچنین خوندن قوانین آی کی او به همراه Annex هاش برای پرواز و دونستنشون ضروریه.در کل بستگی به نوع تایپ پروازی و نوع لایسنس داره.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود.علامت دارها لازمند. *

*

رفتن به بالا
 Dorance Armstrong Jr. Womens Jersey