Pitot tube چیست؟ | پرواز سنتر


Pitot tube چیست؟

به نام خدا

پیش نیاز این مطلب برای مطالعه: Pitot-Static System (کلیک کنید)

در این پست به توضیح کامل pitot tube خواهیم پرداخت. همانطور که در پست مربوط به Pitot-Static System گفته شد، وظیفه ی اصلی pitot tube سنجش فشار هوایی است که از روبرو با پرنده برخورد می کند. pitot tube باید در مکانی قرار بگیرد که اغتشاش هوا وجود ندارد. برای مثال پشت ملخ پرنده، پشت بال ها، کنار اگزور و … مکان های مناسبی برای نصب pitot tube نیستند.

اما مکان هایی نظیر دماغه ی هواپیما زیر بال و … فاقد هرگونه اغتشاش هوا بوده و برای نصب pitot tube مناسب می باشند. در علوم هوانوردی، هوایی که وارد pitot tube می شود، Ram Air نامیده می شود.

pitot tube نصب شده بر روی دماغه

پرواز سنتر - pitot tube
pitot tube نصب شده زیر بال

پرواز سنتر - pitot tube
بدیهی است زمانی که هواپیما با سرعت بیشتری در حال پرواز است فشار ram air بیشتر می باشد. هر چه اختلاف بین ram air pressure و static pressure بیشتر باشد Air Speed Indicator یا ASI (سرعت سنج) عدد بالاتری را نشان می دهد. میتوان نتیجه گرفت که، اگر هواپیما پارک شده باشد ram air pressure و static pressure با هم برابر بوده و ASI عدد صفر را نشان خواهد داد. این به این معناست که پرنده ثابت بوده و سرعتی ندارد.

از طرفی اگر بادی درون pitot tube دمیده شود با این که هواپیما ثابت است اما ASI سرعتی را نشان خواهد داد. زیرا بین ram air و Static port اختلاف فشار به وجود می آید.همچنین در حین پرواز اگر pitot tube دچار اشکال شود، یقینا بر روی سرعت سنج پرنده تاثیر بد می گذارد.

ادامه دارد …

.:: سوالات، اتتقادات و پیشنهاد خود را در بخش دیدگاه در انتهای این صفحه با ما در میان بگذارید ::.


تبلیغات در پرواز سنتر

2 دیدگاه

  1. میثم عاف مقدم

    سلام .خسته نباشید.مطالب خیلی عالیه.اگرامکان داره دررابطه با گرفتگی لوله پیتوت تیوب هم مطلب بگذارید باتشکر

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود.علامت دارها لازمند. *

*

رفتن به بالا
 Dorance Armstrong Jr. Womens Jersey