موتورهای هوایی – power plant | پرواز سنتر


موتورهای هوایی – power plant

به نام خدا و با سلام خدمت بازدیدکنندگان محترم پرواز سنتر

در این پست به بررسی و توضیح موتورهای هوایی و نیروی های پیشران آنها، انواع، گونه ها و اسامی آنها خواهیم پرداخت. در ادامه مطلب با ما همراه باشید.

در سال 1483 لئوناردو داوینچی تصویری را خلق کرد که کالبد پیچشی مانند داشت و در نوشته های خود از آن به عنوان وسیله ای که شاید پرواز کند یاد کرد. این در صورتی بود که در تصویر لئوناردو از موتوری که بتواند شیء فرضی را به چرخش در بیاورد خبری نبود! چند قرن بعد از داوینچی اولین موتور پیستونی در سال 1860 سخته شد که تنها قابل استفاده بر روی زمین بود. بالاخره انتظارهای چند صد ساله به پایان یافت و در سال 1903 برادران رایت و مکانیکشان چارلز تیلر توانستند هواپیمای خود را به همراه موتوری که قابلیت پرواز کردن را داشت، از زمین بکنند.

لازم به ذکر میباشد که تیلر با ارتقا نمونه های ساخته شده قبلی این موتور را ساخت. بعد از آن سالها تا به حال موتورهای هوایی دست خوش تغییرات بسیاری شده اند و از مدل های مختلفی برخوردارند. در ابتدا برادران رایت مدت زیادی را نمیتوانستند در آسمان بمانند اما امروزه اینگونه نیست. برای مثال موتوری که در پهباد فترس ایران شاهد آن هستیم از مداوت پروازی تا 24 ساعت هم برخوردار است!

آموزش خلبانی - هواپیما فرضی لئوناردو داوینچی

تصویر فرضی لئوناردو داوینچی از شیئی که توانایی پرواز دارد

انواع موتورها:

امروزه به صورت کلی موتورها و یا power plant های هوایی را میتوان به دو دسته کلی تقسیم کرد که عبارتند از موتورهای رفت و برگشتی (Reciprocating) و موتورهای توربینی (Turbine)

از Turbine Engines معومولا در هواپیماهای مسافربری، هلیکوپترهای باری، جنگنده ها و به صورت کلی در پرنده هایی که برای پرواز نیاز به قدرت زیادی دارند استفاده میشود و این در حالیست که از موتورهای Reciprocating در پرنده های سبک و کم هزینه که معمولا فعالیت های ساده تری را انجام میدهند استفاده میشود. این دو گونه از موتور ها به چند دسته تقسیم میشوند که در پست های آتی به بررسی دقیق آن ها خواهیم پرداخت.

آموزش خلبانی - موتور reciprocating

تصویری از یک هواپیمای رفت و برگشتی پیستونی

آموزش خلبانی - موتور توربو پراپ

تصویری از یک هواپیمای توربینی توربو پراپ

موتورهای توربینی به مدل های Turbo prop، Turbo Jet و … تقسیم میشوند و مدل های پیستونی به Radial، opposed، star و … تقسیم میشوند. در صورتی که قصد مطالعه بیشتر درباره انواع موتورهای هوایی دارید مطالب پرواز سنتر را دنبال کنید.

پایان – یا علی

.:: سوالات، اتتقادات و پیشنهاد خود را در بخش دیدگاه در انتهای این صفحه با ما در میان بگذارید ::.


تبلیغات در پرواز سنتر

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود.علامت دارها لازمند. *

*

رفتن به بالا
 Dorance Armstrong Jr. Womens Jersey