نقش نمایشگر VVI در پرواز | پرواز سنتر


نقش نمایشگر VVI در پرواز

به نام خدا

با سلام خدمت علاقه مندان به خلبانی. در این مطلب به توضیح vertical speed indicator به صورت کامل خواهیم پرداخت.

پیش نیازهای این مطلب جهت مطالعه: Pitot-Static System (کلیک کنید) و Static port (کلیک کنید)

vertical speed indicator یا VSI که vertical Velocity indicator یا VVI هم نامیده می شود، instrument ای می باشد که به وسیله ی آن خلبان از میزان نرخ اوج گیری و یا فرود هواپیمای خود مطلع می شود. برای مثال در تصویر زیر پرنده با سرعتی در حال کاهش ارتفاع می باشد که در هر دقیقه 700 پا ارتفاع کم می کند. واحد rate of climb/descen پا در دقیقه (feet per minute) می باشد. همچنین در تصویر بالا هواپیما در حال اوج گیری یا Climb می باشد به طوری که در هر دقیقه 50 پا بر ارتفاع آن افزوده می گردد.

کاهش ارتفاع با 700 پا در دقیقه

آموزش خلبانی - نمایشگر VVI
همانطور که در پست های Pitot-Static System و Static port گفته شد، VSI از Static portاستفاده می کند. به این صورت که این instrument اندکی زمان نیاز دارد تا فشار هوای درون خود را با فشار محیط برابر نماید. حال اگر فشار به یک دفعه کم شود (وقتی که هواپیما اوج می گیرد) فشار VSI زیاد بوده و مدت کمی طول می کشد تا با محیط هم فشار شود لذا این اختلاف فشار را بر روی عقربه آورده و عددی بیشتر از صفر را نشان می دهد. زمانی که VSI با محیط هم فشار شود عددی را نشان نخواهد داد (عقربه روی صفر) و زمانی که فشار VVI از محیط کمتر باشد عددی کمتر از صفر به نمایش در می آید.

سازندگان این instrument رابطه ی میزان اختلاف فشار و ارتفاع را به دست آورده و به وسیله ی آن نرخ Climb و Descend پرنده را حساب کردند. لازم به ذکر می باشد که VVI این نرخ را در مدت زمان اندکی نشان می دهد.

کلیپی از کارکرد VVI در اوج و فرود

پایان

.:: سوالات، اتتقادات و پیشنهاد خود را در بخش دیدگاه در انتهای این صفحه با ما در میان بگذارید ::.


تبلیغات در پرواز سنتر

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود.علامت دارها لازمند. *

*

رفتن به بالا
 Dorance Armstrong Jr. Womens Jersey